Het is in het oostelijk deel van de Hoeksche Waard nog de enige expositieruimte met een kunstcommissie.
Het is in het oostelijk deel van de Hoeksche Waard nog de enige expositieruimte met een kunstcommissie. Arie Pieters

Kunst aan de muur: het is dringen geblazen

Actueel 116 keer gelezen

‘s-Gravendeel - Einde 2026 is het alweer 35 jaar geleden dat in het vroegere verzorgingshuis Immanuël in ‘s-Gravendeel een kunstcommissie werd opgericht. Om precies te zijn werd einde november 1991 op initiatief van toenmalige directeur Kees Kurvink een commissie geformeerd, die na moest gaan denken over een wisselende, kunstzinnige aankleding van de wanden in het pand aan het Immanuëlhof. In het in 2007 geopende Dienstencentrum ‘t Weegje zijn nu nog steeds doorlopend exposities.

Maar het is inmiddels wel dringen geblazen aan de muren. Destijds was het verzorgingshuis Immanuël de tweede grote locatie in ‘s-Gravendeel, naast het gemeentehuis toen,waar wisselende tentoosntellingen werden gehouden. Enkele jaren later werden er ook kunstcommissies opgericht in de beide zorgcentra De Hoge Weide (Strijen) en ‘t Huys te Hoecke (Puttershoek). En begin deze eeuw kreeg de Openbare bilbiotheek in ‘s-Gravendeel een gloednieuw eigen pand. Daarnaast waren er ook enkele bedrijven die ‘aanschoven’, zoals Wols Meubelen in Puttershoek. Inmiddels is dat allemaal alweer jaren verleden tijd. Dienstencentrum ‘t Weegje is sinds 2018 nog de enige grote expositieruimte in het oostelijke deel van de Hoeksche Waard met een actieve kunstcommissie. En dat wordt nu steeds beter merkbaar. De vraag naar expositieruimten is weliswaar minder dan pakweg vijftien jaar geleden, maar soms moet de kunstcommisise echt ‘passen en meten’ om iedereen in de planning én in de gewenste periode op te kunnen nemen. ‘Dit jaar bijvoorbeeld was er een lustrumexpositie van Fotoclub de Hoeksche Waard, daarnaast de min of meer vaste tentoonstelling rond Koningsdag van de Historische Vereniging ‘s-Gravendeel en omdat er ook voldoende aanmeldingen zijn van vrijetijds kunstenaars moeten er ruim van tevoren afspraken worden gemaakt’, aldus één van de leden van de kunstcommissie.

De kunstcommissie kreeg recent gelukkig wel de beschikking over enkle tientallen reserve ophanghaken en -draden. Die had men overigens niet te danken aan financiële steun vanuit de overheid of van andere organisaties, maar was puur het gevolg van het ontruimen van de expositieruimten in Immanuël, de ‘s-Gravendeelse locatie van Zorgwaard. Aanvragen voor subsidie werden ook al in de tijd van de gemeente Binnenmaas afgewezen. Ondertussen zijn er dus wel tal van organisaties, die in het verleden dankbaar gebruik maakten van de eerder genoemde expositieruimten, die nu moeten kijken of en wanneer men in ‘s-Gravendeel terecht kan. De ruimte openstellen voor groepstentoonstellingen was en is namelijk nog steeds onderdeel van het beleid van de kunstcommissie. In het verleden exposeerden o.a. de Weefkring Hoeksche Waard, meerdere teken- en schilderkringen van binnen en ook buiten de Hoeksche Waard, de cliënten van Gemiva met hun kleurrijke kunstwerken en Fotoclub de Hoeksche Waard al meer dan eens in (eerst) het oude Immanuël en/of Dienstencentrum ‘t Weegje. Hoewel de kunstcommissie van ‘t Weegje zijn uiterste best doet om alles en iedereen onderdak te gunnen, hoopt men dat er toch weer wat grote expositieruimten bijkomen in de oostelijke dorpskernen van de regio. Ook omdat er een stimulerende en inspirerende werking van het tonen aan het publiek van foto’s, schilderijen, aquarellen uitgaat.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant