Met zijn grote militaire en nautische kennis én liefde voor taal als bagage schreef Piet Schram zijn eerste eigen boek. (foto: Conno Bochoven)
Met zijn grote militaire en nautische kennis én liefde voor taal als bagage schreef Piet Schram zijn eerste eigen boek. (foto: Conno Bochoven)

Piet Schram schrijft oorlogsstreekroman Het Kievitsnest: ‘Alles valt erin samen’

Actueel 166 keer gelezen

‘s-Gravendeel -  Eind mei is het eerste boek verschenen van Pieter Schram uit ‘s-Gravendeel: ‘Het Kievitsnest’. Het is een oorlogsstreekroman en speelt zich voornamelijk af in Friesland (waar hij 32 jaar woonde), maar ook op Terschelling en in Schotland en Engeland. Zijn militaire achtergrond en uitgebreide kennis van de regio kwamen goed van pas. ‘In dit boek valt alles samen’, aldus de auteur.

Pieter Lodewijk Schram kwam 73 jaar geleden ter wereld in het lieflijke Puttershoek. Als 18-jarige werd hij beroeps onderofficier in dienst van de Koninklijke Luchtmacht. Daar werd hij specialist helikopteronderhoud op de Vliegbasis Soesterberg. Later haalde Piet z’n Brevet voor Militair Boordmonteur. In de functie van helikoperboordmonteur-redder was hij betrokken bij vele hulpverleningen, reddingen op zee en een groot aantal medische evacuaties van de Waddeneilanden naar ziekenhuizen op de vaste wal. 
In 2003 werd hij geplaatst op de Vliegbasis Gilze-Rijen en in 2007 werd Schram bij de Dienst Koninklijk Huis Planner Luchtvaartzaken en ordonnansofficier van HM de Koningin. In die functie coördineerde hij alle luchtvaartzaken (wereldwijd) van de hele Koninklijke Familie en de Hofhouding. Eind 2010 ging Eerste luitenant Schram - na bijna 40 dienstjaren - op 58 jarige leeftijd met functioneel leeftijdsontslag.

Sinds 9 jaar woont Piet met z’n vrouw in ‘s-Gravendeel. Stilzitten is niet z’n sterkste kant. Piet doet allerhande vrijwilligerswerk, onder andere voor stichting Oud-Puttershoek, hij is dijkwacht en vooral redacteur van de Waardzegger van het Hoekschewaards Landschap (HWL). ‘Sinds we terug zijn, kijk ik met andere ogen naar de Hoeksche Waard,’ vertelt Piet, ‘vroeger als jongen zag je dat niet, maar nu zie ik de schoonheid van ons eiland, al is er ook veel veranderd sinds 1976.’

Raamwerk zonder einde
Temidden van alle techniek had schrijven Piets interesse, net als de Tweede Wereldoorlog en het verzetswerk. ‘We woonden lange tijd in Harlingen, gestationeerd in Leeuwarden, maar werd in 2003 overgeplaatst naar Gilze-Rijen. Daar ben ik tijdens de avonden begonnen aan m’n boek. Het ging met horten en stoten. En soms bleef het script onaangeroerd wel een paar jaar liggen. Ik had een soort raamwerk, maar nog geen einde aan het verhaal. Gaandeweg gaat zo’n verhaal een eigen leven leiden, dat is een boeiend proces.
Het gaat over twee vrienden in de oorlogsjaren uit Franeker die naar Engeland willen om tegen de Duitsers te gaan vechten. Maar ja, hoe kom je weg. Het lukt ze uiteindelijk met behulp van een Terschellinger zeeman. Door toeval komen zij, als gevolg van hun eigen missie, in de winter van ‘42 - ‘43 in de bezette noordwesthoek van Friesland elkaar weer tegen. Vanuit een boerderij, waar ze een zender hebben met de codenaam ‘Kievitsnest’, vandaar de titel, ondersteunen ze de verzetsgroep uit Franeker.’ De boerderij van vrienden in Friesland heeft er model voor gestaan.

Piet: ‘Het is een spannend verhaal, er gebeurt van alles tot aan Engelse bombardementen. Ik krijg gelukkig al positieve reacties van mensen. ‘Alsof je er zelf bij bent,’ zei iemand. En de oud-kapitein van de veerboot naar Vlieland complimenteerde me dat alles ook nautisch klopt!: ‘Je hebt goed opgelet toen je boven de Wadden vloog’, zei hij. Dat is mooi om te horen; het is fictie maar alles moet wel kloppen. Zo moet je ook karakters die je beschrijft consequent volhouden.’

‘Eigen boek, dat doet me wel wat’
Piet is alweer bezig met iets nieuws. Lachend: ‘Ik heb er lol in, de eerste 48 pagina’s zijn klaar. Ik ben graag buiten en kom weleens langs de wachthaven nabij ‘s-Gravendeel en dan zie ik van alles. Zo groeit er weer een verhaal.’
Het eerste fysieke boek, helemaal van zijn hand, vervult Piet met gepaste trots. ‘Ik heb meegewerkt aan meerdere boeken, over helikopters, de Hervormde kerk in Puttershoek, padvinderij, maar dit is m’n eerste, eigen verhaal. Als je dat in handen hebt, ja dat doet me best wat.’

Het 410 pagina tellende boek kost 21,95 euro en is te bestellen via https://publishnl.bookmundo.com/books/22025086ISBN 9789403892986.  

(tekst: Conno Bochoven)

Cover van het boek.
Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant