Veertig jaar na hun eerste Star Wars-film staan de twee schoolvrienden Marco (links) en Maik eindelijk op Tatooine in Tunesië en nemen ze andere fans mee. (foto's: privé)
Veertig jaar na hun eerste Star Wars-film staan de twee schoolvrienden Marco (links) en Maik eindelijk op Tatooine in Tunesië en nemen ze andere fans mee. (foto's: privé)

Kippenvel in Tunesische woestijn bij Star War locaties

Actueel 250 keer gelezen

Oud-Beijerland -  Marco Tuppert (Oud-Beijerland) en Maik Suurland (Hoogvliet) zijn twee jeugdvrienden die elkaar in 1985 leerden kennen op de middelbare school in Hoogvliet. Al snel bleken ze een gezamenlijke passie voor Star Wars te hebben. Veertig jaar later leidde dat niet alleen tot het verwezenlijken van een jeugddroom, maar ook tot het opzetten van een kleinschalige Nederlandstalige reisorganisatie.

Het is best een bijzonder verhaal dat zich afspeelt tussen Oud-Beijerland, Hoogvliet en de Tunesische woestijn. Met hun Binary Sunset Tours doen ze met gelijkgestemde liefhebbers van Star Wars en avontuurlijke reizen alle originele Star Wars-filmlocaties in Tunesië aan. Van Tunis tot aan de woestijn. In 1985 was het nog de tijd waarin je een film meestal maar één keer in de bioscoop kon zien, streaming of dvd’s bestonden nog niet en videobanden waren duur. 
“Je moest het doen met je herinneringen,” vertelt Marco. “We bladerden eindeloos door boeken, bekeken de prachtige concepttekeningen van Ralph McQuarrie en fantaseerden hoe die wereld er verder uit moest zien.” Die fantasie werd gevoed door het speelgoed. Eerst kwamen de bekende actiefiguren van Luke Skywalker, Darth Vader, Han Solo en Chewbacca. Nu hangen complete vitrines vol met vrijwel alle vintage Star Wars-figuren uit de originele trilogie, aangevuld met klassieke ruimteschepen, voertuigen en speelsets uit de jaren zeventig en tachtig. Maar de hobby bleef zich ontwikkelen.

Corona

Toen beide vrienden vijftig werden, besloten ze zichzelf eindelijk een langgekoesterde wens cadeau te doen: een reis naar Tunesië, langs de originele Star Wars-filmlocaties. Die droom leek opnieuw uit zicht te verdwijnen toen de coronapandemie uitbrak. In plaats van de reis af te blazen, besloten ze de extra tijd te gebruiken om zich nóg verder in de geschiedenis van de opnamelocaties te verdiepen. Ze verzamelden kaarten, oude productiefoto’s, interviews, documentaires en reisverslagen en werkten hun route steeds verder uit. 

Toen ze uiteindelijk alsnog naar Tunesië reisden, ontdekten ze veel meer dan alleen de filmlocaties. “Star Wars bracht ons naar Tunesië,” zegt Marco. “Maar Tunesië zelf zorgde ervoor dat we terug wilden.” De gastvrijheid van de bevolking, de eeuwenoude ksars, de uitgestrekte Sahara, de oases en de rijke geschiedenis maakten minstens zoveel indruk als de filmsets. Onderweg ontstond langzaam een nieuw idee. “We zeiden steeds vaker tegen elkaar: waarom zouden we deze ervaring niet delen met andere Star Wars-liefhebbers?”

In april 2027 organiseerden Marco en Maik voor het eerst een kleinschalige Nederlandstalige self-drive door Tunesië. Geen standaard groepsreis waarbij deelnemers van bezienswaardigheid naar bezienswaardigheid worden gereden, maar een zorgvuldig samengestelde roadtrip waarin filmgeschiedenis, avontuur, cultuur en het échte Tunesië samenkomen. “Eigenlijk nemen we mensen mee op de reis die wij zelf al veertig jaar wilden maken,” zegt Maik. Volgens de initiatiefnemers is het juist die combinatie die de reis bijzonder maakt. “Je rijdt niet alleen naar plekken uit Star Wars,” vertelt Marco. “Je zit ’s avonds onder een sterrenhemel in de Sahara, wandelt door eeuwenoude bergdorpen, ontmoet de lokale bevolking en ervaart waarom George Lucas juist deze landschappen koos om Tatooine tot leven te brengen.” 

Dubbele zonsondergang

“Als iemand ons in 1985 had verteld dat we ooit andere Star Wars-fans door Tunesië zouden begeleiden, hadden we hem waarschijnlijk voor gek verklaard,” zegt Marco lachend. “Maar soms beginnen de mooiste avonturen gewoon met een gedeelde droom.”
Voor Star Wars-fans is de beroemde dubbele zonsondergang op Tatooine misschien wel het meest iconische beeld uit de hele saga. Het is het moment waarop Luke Skywalker uitkijkt over de horizon en verlangt naar een groter avontuur, zonder te weten wat hem te wachten staat. “Dat gevoel herkennen wij allebei,” zegt Maik. “Als jongens droomden we ervan ooit op die plekken te staan. Veertig jaar later stonden we daar echt. Niet als toeschouwers in een bioscoopstoel, maar midden in de Tunesische woestijn.”
Marco vult aan: “We hopen dat anderen hetzelfde gevoel ervaren als wij toen Lars Homestead langzaam uit de luchtspiegelingen verscheen. Dat moment waarop je beseft dat je niet alleen een filmlocatie bezoekt, maar dat een jeugddroom werkelijkheid is geworden. Als mensen na afloop naar huis gaan met datzelfde gevoel van verwondering, dan is onze missie geslaagd.”

Na ruim veertig jaar stonden de twee vrienden eindelijk bij Lars Homestead, het iconische huis waar Luke Skywalker opgroeide in Star Wars. “Die laatste drie kilometer bezorgden ons letterlijk kippenvel,” vertelt Marco. “Het was alsof we teruggingen naar onze jeugd. En misschien nog emotioneler was het moment waarop we weer moesten vertrekken. We hadden hier zó lang naartoe geleefd.” 

Zie voor meer informatie: www.binarysunsettours.nl of mail naar: info@binarysunsettours.nl.

Afbeelding
Afbeelding
Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Veertig jaar na hun eerste Star Wars-film staan de twee schoolvrienden Marco (links) en Maik eindelijk op Tatooine in Tunesië en nemen ze andere fans mee. (foto's: privé)
Kippenvel in Tunesische woestijn bij Star War locaties Actueel 4 uur geleden 1
In het Numansdorpshuis is voor iedereen iets te doen. (foto: pr)
Zaterdag 5 september opening seizoen 2026/2027 Numansdorpshuis Actueel 10 uur geleden
Fraaie levende standbeelden op de Kunst- en Creatiefmarkt in het Oud-Beijerlandse centrum. (foto's: Conno Bochoven)
‘Chagrijnige vent’ op Kunst- en Creatiemarkt biedt hoop lol Actueel 29 aug, 14:55 3
Afbeelding
Startzondag bij Vrijzinnigen Hoeksche Waard Actueel 29 aug, 11:31
Kinderen wroeten in de klei om zelf te ontdekken waar hun patatje nou precies vandaan komt. (foto: pr)
Aardappeloogstdag Numansdorp zet piepers in de schijnwerper Actueel 29 aug, 11:00
Afbeelding
Nna-zomermarkt bij Boezem & Co. Actueel 29 aug, 09:40

Uit de krant