Afbeelding

Verhalen en wijn in Het Numansdorpshuis

Actueel 106 keer gelezen

Numansdorp - Hij is afgestudeerd aan de Vertelacademie en de Wijnacademie. Het is een combinatie die naar alle waarschijnlijkheid alleen hij heeft. Voldoende om hem eens aan de tand (of liever gezegd aan de wijn) te voelen. Nico van Lent treedt regelmatig op met zijn vertelvoorstellingen en doet mee aan verhalenfestivals. Zaterdagavond 19 september is hij in het Numansdorpshuis. 

Het is alweer 14 jaar geleden dat Nico is begonnen met het vertellen van verhalen: ‘Mensen hebben elkaar sinds mensenheugenis verhalen verteld. Deels hadden die verhalen een educatief karakter, verhalen waarin godsdienst en de geschiedenis werden doorgegeven. Ook normen en waarden werden zo doorgegeven.’ Die functies hebben verhalen nog steeds. Daarnaast prikkelen verhalen de fantasie en geven ze stof tot nadenken. 

Nico: ‘Voor kinderen komt daar nog bij dat ze de woordenschat vergroten en dat ze leren mee te leven met de personages. Het vergoot dus de empathie. Ik heb drie bronnen; boeken, internet en collega-vertellers. De afgelopen 14 jaar heb ik een kleine ‘verhalen-bibliotheek’ opgebouwd. Honderden boeken met verhalen uit een bepaald land of verhalen die rond een bepaald thema verzameld zijn.’

Voorkeur voor een verhaal heeft Nico niet, alhoewel hij van zogenaamde ‘wijsheid verhalen’ houdt, maar is ook dol op humoristische verhalen. Humor is voor hem belangrijk, dus ook in de serieuze verhalen weet hij altijd wel humor te brengen.

‘Tijdens mijn vakantie in Engeland heb ik een stapeltje verhalenbundels gekocht, daar leeft de vertelcultuur veel meer. Er zijn veel verhalen in boekvorm beschikbaar en dat leest makkelijk,’ vertelt hij. ‘Makkelijker in ieder geval dan Frans of Duits, die heb ik ook maar trek ik toch niet zo vaak uit de kast.’

Zijn verhalen zet hij altijd naar zijn eigen hand: ‘Het moet sowieso van schrijftaal naar spreektaal worden overgezet. Soms kort ik een verhaal in of verzin er iets bij. Namen verander ik of ik laat het verhaal in een ander land afspelen.’

Wanneer een verhaal te veel een droge opsomming is van gebeurtenissen, dan voegt hij er beschrijvingen die er meer sfeer in brengen en vaak een vleugje humor toe.

Voorbeeld

Op de vraag of hij iemand heeft met een voorbeeldfunctie antwoordt hij: ‘Eric Borrias is erg goed, je kan zien dat hij een theaterachtergrond heeft, hij wisselt heel makkelijk van personage. De Engelse verteller Ashely Ramsden kan dat ook heel goed. In zijn Christmas Carol (Van Charles Dickens) geeft hij alle personages een eigen stem en houding.’

Een voorbeeld noemen vindt hij lastig. Bij veel vertellers ziet hij wel iets dat het navolgen waard is of juist niet. Het is heerlijk om naar een verhaal te luisteren. Een goede verteller vertelt beeldend, daardoor zie je de gebeurtenissen voor je. Een verteller neemt je mee op avontuur. 

Nico: ‘Het vertellen van verhalen is in grote delen van West-Europa in onbruik geraakt. Maar ondank radio, televisie en internet maakt het echt vertellen, met een verteller dus, een kleine opleving. Ik moet vaak uitleggen dat ik niet ter plekke improviseer, maar dat ik het geheel voorbereid. Ik zorg dat ik volledig vertrouwd ben met het verhaal zodat ik het heel natuurlijk en losjes kan vertellen, alsof ik het zelf heb meegemaakt.

Verhalen en wijn

Toen Nico een jaar of twintig was raakte hij geïnteresseerd in wijn. Hij las en leest nog steeds veel over wijn. Al lezend kwam hij anekdotes en eigenaardigheden uit de lange wijngeschiedenis tegen.

Nico: ‘Toen ik pas de vertelopleiding aan de Vertelacademie volgde konden we met een aantal vertellers meewerken aan een avond rond het thema ‘herfst’. Ik herinnerde mij toen een legende over de ontdekking van wijn en dat was het eerste wijnverhaal dat ik vertelde.’

Het idee ontstond om een programma rond wijn te maken en ging bewust op zoek naar meer verhalen. Inmiddels is hij afgestudeerd aan de Wijnacademie in Zeist en mag zich vinoloog noemen. Hoewel hij vinoloog is gaat het in het programma niet om druivenrassen, bodemsoorten of wijnsmaak methodes, maar om fictie, verhalen waarin zelfs bedrog, overspel en moord een rol spelen. Verrassende en spannende verhalen dus, maar wel verhalen waarin wijn een belangrijke rol speelt.

Zaterdag 19 september

Het belooft een avond te worden waarbij Nico van Lent zich helemaal in zijn element zal voelen. De professionele verhalenverteller en vinoloog trakteert ons op een luisterrijke avond. Na elk verhaal hoort een speciale wijn met een hapje. Kom luisteren onder het genot van een goed glas wijn. 

Kaarten (€ 18,00) zijn verkrijgbaar via de webshop van www.numansdorpshuis.nl 

(tekst: Thecla Bovenberg – de Bree)

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant